Лікар Довгий Юрій Володимирович

Лікар Довгий Юрій Володимирович

Лікар вищої категорії, кваліфікований нарколог та анестезіолог, головний лікар клініки "Доктор Благо Плюс".
Лауреат нагороди в номінації "За мужність та професіоналізм" ІІІ ступеня

Симптоми абстиненції (скасування) при запої виникають у людей, які зловживають алкоголем, за кілька годин після припинення його вживання. Це прямий наслідок зниження концентрації алкоголю у крові. Виникає комплекс різних психічних і соматичних симптомів, вираженість яких залежить багатьох чинників, зокрема: тривалості алкогольної залежності, кількості випитого алкоголю, ступеня виснаження, індивідуальної схильності та інших. У деяких випадках синдром скасування може бути небезпечним для життя.

Абстинентний синдром відрізняється за ступенем тяжкості та тривалості: від легких симптомів похмілля, що тривають кілька годин, до помірних симптомів, включаючи дратівливість, головний біль, тремор, безсоння, тривогу, серцебиття, до тяжких порушень, що тривають від семи до десяти днів, під час яких можуть виникати: судоми, проблеми із серцем, делірій чи психоз.

Неускладнений та ускладнений алкогольний абстинентний синдром

Розрізняють два види абстинентного синдрому – неускладнений та ускладнений. Неускладнений, тобто легкий, може з’явитися як у людей, які зловживали алкоголем одноразово, так і у алкоголіків. Зазвичай перші симптоми спостерігаються через 5-6 годин після припинення вживання алкоголю. Це:

  • тремор та м’язові болі;
  • болі в кістках та суглобах;
  • головна біль;
  • підвищене потовиділення;
  • втрата апетиту;
  • нудота та блювання;
  • діарея;
  • почастішання пульсу;
  • гіпертонія;
  • відчуття припливів жару і холоду, що чергується;
  • підвищена температура тіла;
  • дратівливість та тривожність;
  • підвищена чутливість до звуків та світла;
  • безсоння;
  • сухість слизової рота;
  • тремор рук;
  • відчуття загального занепаду сил;
  • ослаблення організму.

Іноді відзначають також: тремор повік та мови, галюцинації із залученням різних органів чуття та психомоторне збудження. Більшість цих симптомів не становлять загрози для здоров’я та життя хворого – якщо тільки він не страждає на інші хронічні захворювання.

Однак ускладнений алкогольний абстинентний синдром набагато серйозніший. Може становити реальну загрозу для здоров’я або життя пацієнта, тому зазвичай при появі будь-якого з наведених нижче симптомів рекомендується звернутися до лікаря та госпіталізуватися. Ускладнений абстинентний синдром включає:

  • алкогольний делірій, також відомий як біла лихоманка або тремор, тобто порушення свідомості, тривога, марення, галюцинації, зміни когнітивних функцій та симптоми вегетативної системи: висока температура, пітливість, серцебиття та тремор, виражене м’язове тремтіння, нудота, проблеми зі сном, розширення зіниць;
  • алкогольний галюциноз – дуже виразні та неприємні для хворого галюцинації, як зорові, так і слухові, а іноді і тактильні, відчуття себе в пастці, за тобою спостерігають, підслуховують тощо;
  • судоми, або алкогольна епілепсія – великі епілептичні напади, зазвичай без аури чи інших попередніх симптомів;
  • синдром Верницького-Корсакова – наслідок дефіциту вітамінів групи В, особливо тіаміну (вітаміну В1), що характеризується психопатологічними проблемами: порушеннями свіжої пам’яті, ясного мислення, абстрактного мислення, апатією, підвищеним настроєм, заміною провалів пам’яті конфабуляціями та неврологічними проблемами: порушеними рухами, труднощі при ходьбі, атаксія, нерівні зіниці і відсутність реакції на світло;
  • депресія – новий початок чи погіршення симптомів, до спроб суїциду.

Як довго тривають симптоми абстиненції?

Тривалість алкогольного абстинентного синдрому тісно пов’язана із тривалістю та інтенсивністю вживання алкоголю. Зазвичай перші симптоми спостерігаються через 5-6 годин після відмови від алкоголю. Коли справа доходить до легких симптомів, можна очікувати, що вони зникнуть протягом декількох годин, максимум до доби. Гострі ускладнення тривають до 10 днів.
У разі алкогольної епілепсії судоми можуть виникати між 6 та 48 годинами після припинення вживання алкоголю. Підраховано, що вони зустрічаються в одного із 50 пролікованих алкоголіків. Найбільш небезпечним симптомом є біла гарячка, смертність від якої нині становить близько 1% — у минулому, до впровадження сучасної фармакотерапії, вона сягала 20%.

Лікування абстинентного синдрому

Абстинентний синдром лікують у спеціалізованих наркологічних клініках. Показаннями до екстреної госпіталізації є напади, що повторюються, порушення свідомості, у тому числі після нападу, перед делірій, тривога, сплутаність свідомості, галюцинації, швидке погіршення інших симптомів, алкогольний делірій в анамнезі або судоми та супутні захворювання: тяжкі соматичні та психічні захворювання. Відповідна діагностика також дуже важлива при абстинентному синдромі, що виключає інші проблеми, такі як інфекції, отруєння, внутрішньочерепні гематоми або гіпо- та гіперглікемічні стани.

При водно-електролітних порушеннях у осіб з абстинентним синдромом показано або внутрішньовенне зрошення полі електролітними розчинами, що містять калій і магній, та внутрішньо м’язове введення препаратів з вітаміном В1, або пероральний прийом вказаних вітамінів та мінералів.

Зазвичай вводять також малі дози бензодіазепінів — від 15 до 25 мг, максимальні у важких випадках 40 мг на добу, які мають протисудомну, анксіолітичну дію, знижують ризик тремтіння і полегшують вегетативну симптоматику. Додатковою перевагою цих препаратів є можливість введення різними способами та швидкий результат. Бензодіазепіни категорично не можна поєднувати з алкоголем, тому перед застосуванням слід провести тест на алкотестері.

Що після полегшення симптомів?

Детокс і полегшення абстинентного синдрому – це лише перший крок до позбавлення залежності. Заспокоєний, насичений організм знову вимагатиме дозу алкоголю, тому вкрай важливо розпочати психотерапію, яка дозволить успішно позбутися залежності.

Чому Вам варто вибрати нас?

Лікування в стаціонарі

Курс лікування проходить тільки стаціонарно, в комфортних палатах з усіма зручностями.

Анонімність

Усі пацієнти проходять курс лікування в клініці повністю анонімно.

Доставка пацієнта

Здійснюється машинами швидкої допомоги

Цілодобово

Ми працюємо цілодобово 12 місяців на рік.

Лікарі клініки

Довгий Юрій Володимирович

Довгий Юрій Володимирович

Головний лікар-реаніматолог-нарколог

Тисячний Ігор Станіславович

Тисячний Ігор Станіславович

Лікар-нарколог

Подірка Микола В'ячеславович

Подірка Микола В'ячеславович

Лікар-нарколог

Роша Василь Васильович

Роша Василь Васильович

Лікар-нарколог, психолог

Курс лікування

Детоксикація організму
Діагностика організму
Програма лікування
Робота з психологом
Групова психотерапія
Проживання
Харчування 

Кодування

Детоксикація організму
Діагностика організму
Програма лікування
Робота з психологом
Підшивка препарату
Проживання
Харчування

Реабілітація

Реабілітація
Ресоціалізація
Проживання
Харчування

Виїзд бригади

Виїзд машини
Анонімність
Робота лікарів

до 2200 грн/добу

від 4000 грн

від 10 000 грн

від 1800 грн

Получить бесплатную консультацию

Відгуки наших пацієнтів

Хочу висловити велику подяку всьому колективу клініки за чуйне та поважне ставлення до пацієнтів. Можна навіть отримати безкоштовну консультацію. Дуже сподобалася психолог Ірина, людина на своєму місці.

Докладніше

Микола Іванович

Добрий день всім. Мене звати Сашко, живу я в Торонто, Канада. Нещодавно був в Одесі 3 місяці. Там я лікувався в клініці Доктор Благо від залежності до алкоголю та різних важких наркотиків. Клініка Доктор Благо допомогла мені.

Докладніше

Сашко з Торонто

Записатися на безкоштовну консультацію